Search This Blog

Loading...

Tuesday, August 3, 2010

A Full Day

-In every meaning of the word. I was quite filled with every meal AND I have a photo for every meal as well.
The day started out with breakfast. Obviously. I ate a banana first (okay, that one's unpictured) along with some warm lemon water for digestion and one of the last of my crappy old vitamins. I actually dropped one on the floor and considered the five-second rule, but realized that if I threw it out, it'd be one less to eat. Guh.
After about a half hour (I get up early so I have this time to waste), I had a bowl of Pumpkin Flax Plus Granola that I won from Jenny. (She's having another giveaway, by the way). It was really tasty and super dense, so I didn't need much. Iced coffee, obvi.



Lunch was leftover pasta from the other day, on top of some spinach!


At work, I snacked on an apple from home and four or um six ginger candies I bought the other day. I am trying to spend less money on food so I'm using up random crap I have scattered all over work.

Annnddddd dinner was an awesome salad I made: Spinach, tofu, avocado, sprouts, zucchini, carrots, tomato and mushroom. Topped with nooch, black pepper, and-get this-red wine vinegar! NOT balsamic! I bought it for a project in the works with G and it was alright. A little light for my taste, but maybe I didn't use much. In any case, the salad itself was the star.


And for a little bit of research for this new "stop spending so damn much money on food" - how much would you guys estimate you spend a month on food? I'm just one person and I estimated about $250! Is that ridiculous? Do you ever try and cut back on it?

4 comments:

  1. six ginger candies is a lot.

    ReplyDelete
  2. It is. The sugar hurt my head.

    ReplyDelete
  3. Take a look at the folks in line at McDonalds that are cutting back on their food costs.

    ReplyDelete
  4. Awww - it's my cereal! I feel famous!

    Dude...I'm hearin' ya on the spending front...we're a family of 5, and we spend at about $800 a month (we rarely eat out, but that's including times when people come over, which, like you mentioned, really adds up). Once we spent $1000, and we were shocked and realized we had to do something. I started buying more in bulk at WF to get the 10% discount (probably not the best for a single person) and ordering some things from Amazon subscribe and save. ETC. It's hard! If I lived in NYC and there was so much ready made food, it would be really, really hard for me to control myself.

    ReplyDelete

Leave a message and I'll call you back.